Teoria odchodzenia i droga bieguna

Wierny sobie

Nawet gdy chciałoby się po prostu zostać, przeczekać, odpocząć. Coś gna. Wyciąga, wypycha. Trzeba sprawdzić co tam. Za drzwiami. Za domem. Gdzieś. Stagnacja i powtarzalność męczy. Denerwuje.

Opowiadanie swojej historii. Przeglądanie się w oczach zainteresowanych, nowych słuchaczy. Lepienie siebie w ich spojrzeniach i podziwie. Sklejanie. Bycie wojażerem. Nowością. Sensacją wieczoru. Ale i oddanie sobie racji. Hołdu. Przytulenie króla niespełnionego. Bycie frasobliwym.

Zobojętnienie na otoczenie. Parcie w przód. Bez oglądania. Bez wzruszeń. Bez porównań. Bez użalania się, ale i bez litości. Ale przyzwoicie. Grzecznie. Z dystansem w szacunku. Pewną nawet życzliwością.

Jak wyjazd na studia. Początek nowego życia. Odwiedzany dom wydaje się znajomy ale mniejszy. Jego problemy oddalone. Sprzęty niepotrzebne. Bibeloty, które narastały latami – teraz porozrzucane układają się jak muszle na brzegu z falą.

Odzwyczajenie. Umniejszenie. Wyciszenie.

Prawda. Pustka

2 uwagi do wpisu “Teoria odchodzenia i droga bieguna

 1. Chodzę z tym tematem już kilka dni i zastanawiam się nad tym co nie napisane wprost.

  Ja też wracając po jakimś czasie do miejsc znanych miewałem podobne uczycia. Tak, jakby pamięć kierowała się własnymi prawami. Coś mi nie pasowało docpuegnowanego w pamięci obrazu. Za małe, za duże…
  Z czasem to przechodziło.
  Nie do końca rozumiemco autorka miała na myśli pisząc o biegunie. Czy to, co Marek Kamiński nazwał „Trzecim biegunem”, którego szukał w sobie? A może coś z nieznanego mi Bieguna Olgi Tokarczuk?
  Będę wdzięczny za objaśnienie

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s